Нов крвав напад во турскиот град Истанбул. Две големи експлозии се разнесоа во близина на стадионот на фудбалскиот клуб „Бешикташ“ за време на состанок од локалното првенство. Првата експлозија бил на бомбаш-самоубиец, а втората на метри од фудбалскиот стадион.

Очевидци раскажуваат дека на местото на нападот од напречни автомобили се фрлани бомби и е стрелано со автоматско оружје.

Сеуште никој не ја презел официјално одговорноста за крвавите експлозии, но во последната година, слични терористички напади во Турција беа дело на ИДИЛ и Курдистанската работничка партија.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO