Лидерот на БСП Корнелија Нинова го усвои мандатот за формирање влада во рамките на 43-то Народно собрание. Формалната процедура траеше околу 3-4 минути. Државниот глава Росен Плевнелиев врачи декрет на Корнелија Нинова, која го прифати и веднаш го врати однапред подготвеното  од БСП одбивање за формирање влада во тоа собрание.

По постапката државниот глава изрази надеж при доделувањето на третиот  мандат да се состави влада.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO