Во интервју за Радио Слободна Европа, на прашањето :

По претпоставка да треба да коалицирате по изборите со ВМРО-ДПМНЕ, дали би ви пречело тоа што дел од членовите на нивното раководство се инволвирани во индиции за криминал и корупција”, Мендух Тачи одговара:

Не само тоа, ако погледнете после 2008 ДПА најмногу ножеви во грб доби од ВМРО-ДПМНЕ, значи веќе е јасно дека таквата националистичка политика и ова што се случува после тоа дека готово е невозможна соработка и коалиција меѓу ДПА и ВМРО-ДПМНЕ. Мислам дека најискрено тоа е невозможна работа, ќе видиме после избори, но 99 проценти тоа е невозможна работа.”

Целото интервjу со Мендух Тачи може да го проследите на Радио Слободна Европа.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO