Барањата за бугарско државјанство се бавеле, рече Екатерина Захариева

Раководителот на дирекцијата за бугарско државјанство во Министерството за правда Катја Матевам е отстранета од позицијата.

Ова го изјави министерот за правда во оставка Екатерина Захариева за време на парламентарната контрола, пренесоа агенциите.

Матева  е остранета поради сомневања за нерегуларности, за кои има постапка пред  инспекторатот на институцијата , прецизира Захариева.

Таа додаде дека барањата за бугарско државјанство се бавеле, се враќале уверенија, не се исполнети и судски решенија.

Против Матева е подигната  дисциплинска постапка.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO