400 сириски цивили побегнале од источните делови на Алепо

Турската армија соопшти утрово дека 22 протурски сириски бунтовници се повредени при напад со воени  отровни материи, извршен  од „Исламска држава“, пренесе „Фокус“, цитирајќи AFP.

„По истрелана ракета од“ Исламска држава „, 22 членови на опозицијата биле изложени на хемиски гас“, пишува во соопштението на турскиот Генералштаб.

Истовремено со седиште во Лондон Сириска опсерваторија за човекови права соопшти дека повеќе од 400 сириски цивили побегнале од затворениците од  населбите кои се држат под контрола од опозицијата во источниот дел на Алепо,  во контролирани од сириската влада западни делови на градот.

Цивилните избегале ноќеска во населбата „Масакен Хана“ и биле однесени во контролирани од владата области.

Сириските владини медиуми информираат дека владините сили во неделата го презеле „Масакен Хана“ – најголемата контролирана од опозицијата населба во Алепо.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO