Инсталацијата „Америка“ на уметникот Маурицио Кателан направи бура во њујоршкиот музеј „Гугенхајм“. Она се состои од функционална тоалетна шолја од 18-каратно злато. Луѓето чекаат по два часа во ред за да ја испробаат.

Италјанскиот уметник Маурицио Кателан (56), познат по смелите трудови со кои постојано се исмева на општеството, во 2011 година објави дека заминува во пензија. Меѓутоа, пет години подоцна се врати со новиот проект во музејот „Гутенхајм“.

„Оваа златна вц-шолја, која Кателан ја направи достапна за јавноста, е екстравагантен и луксузен објект наменет за најбогатите луѓе на светот. Неговиот тоалет потсетува на американскиот сон во кој сите имаат еднакви можности, а неговата намена на крајот, потсетува на тоа дека сите сме човечки суштества со исти физиолошки потреби“, изjави музејот.

Во меѓувреме стана познато дека оваа инсталација е тесноповрзана со политиката и бизнис-кариерата на Доналд Трамп. Трамп има златна столица во неговиот стан во Њујорк, само не е познато дали поседува и златна тоалетна шолја.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO